(8. 4. - 19. 4. 2024.)

« Travanj 2024 »

DAN RUŽIČASTIH MAJICA
Autor: Zrinka Jurić, 24. 2. 2016.

Zadnju srijedu u veljači (ove godine je to na današnji dan 24. veljače) obilježava se  Dan ružičastih majica u cijelome svijetu s cijlem podizanja svijesti o problemu vršnjačkog nasilja. Obilježili smo ga i mi u školi!

Više čitajte u OPŠIRNIJE gdje su i fotografije.

Dan ružičastih majica obilježava se u znak protesta na incident nasilja u školi u Kanadi. Ondje je mladić bio žrtva nasilja jer je nosio ružičastu majicu. Nosio ju je kao znak podrške majci koja je oboljela od raka.

Upravo je nošenje ružičastih majica ili nekog ružičastog detalja jedan od načina na koji smo se i mi uključili ove godine u njegovo obilježavanje.

Po jedan predstavnik razreda (od 5. do 8.)  u pratnji psihologinje Katarine Andrić sudjelovao je na predavanju o prevenciji vršnjačkog nasilja u Velikoj gradskoj vijećnici Grada Vinkovaca. Na sljedećem satu razrednika izvijestit će razred o onome što su na predavanju čuli.

U školskoj knjižnici postavljena je izložba posvećena ovome danu te su izložene knjige koje se bave tom tematikom.

Nažalost, statistike govore da je svako četvrto dijete u Hrvatskoj žrtva vršnjačkog nasilja. 27% njih svakog ili gotovo svakog dana doživljava neku vrstu nasilja dok se 16% djece nasilnički ponaša prema drugima (istraživanje je vršila Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba).