(11. 3. - 22. 3. 2024.)

« Ožujak 2024 »

FILIP FIŠIĆ IZ 3. A PREDSTAVLJAO JE ŠKOLU I ŽUPANIJU NA 5. NACIONALNOM NATJECANJU U ČITANJU NAGLAS U MLAĐOJ KATEGORIJI
Autor: Zrinka Jurić, 27. 11. 2017.

U četvrtak 23. i petak 24. studenoga u Sisku je održano 5. nacionalno Natjecanje u čitanju naglas za učenike od 3. do 8. razreda. Kao pobjednik školske, gradske i županijske razine u mlađoj kategoriji od 3. do 5. razreda Filip Fišić iz 3. a razreda predstavljao je našu školu i županiju na spomenutom natjecanju! Prošao je sve razine natjecanja i postao zakon čitatelj naglas jer ČITANJE JE ZAKON!
Više čitajte i gledajte u (OPŠIRNIJE)!

Prvoga dana natjecali su se učenici mlađe Filipove kategorije - njih 15. Filip je nakon kraćeg predstavljanja čitao ulomak Na putu do škole iz zbirke priča Sijač sreće Božidara Prosenjaka i izazvao osmjehe i pozitivne reakcije publike. Sam je izabrao tekst jer mu se svidio, a podsjetio ga je na sličnu situaciju koju je i on imao s njegovim najboljim prijateljem. Inače, Filip rado čita kraće priče, a omiljeni su mu stripovi i enciklopedije.

Prema odluci četveročlanog prosudbenog povjerenstva Filip nije bio među troje prvoplasiranih, ali se s natjecanja vratio s nekoliko novih knjiga koje će upotpuniti njegovu kućnu knjižnicu, zbornikom natjecatelja i mentora, novim prijateljstvima i lijepim iskustvom s jednog tako velikog natjecanja. Uz sve navedeno Filip je u Vinkovce ponio i utješnu nagradu - figuru sove Hedvige iz serijala o Harry Potteru!
Naime, tema je ovogodišnjega Natjecanja bio čarobnjački svijet Harryja Pottera čime je obilježena 20. obljetnica od izlaska prve knjige J. K. Rowling "Harry Potter i kamen mudraca".

Filip s Hedvigom                                           Filip i "Ron"

Cjelokupni su program vodili Harry, Hermiona i Ron, likovi iz knjiga, sova Hedviga svojim se hukanjem oglasila ukoliko su natjecatelji "prekoračili" predviđeno vijeme od 5 minuta, natjecatelji su izlazili na scenu iz kamina, a bili su podijeljeni u četiri hogwortska doma - Filip je bio u domu Slytherin. U prostoru sisačkog kazališta Mala kockica vedrine upriličena je i izložba "20 godina magije" u kojoj je strastveni sisački kolekcionar Damir Tonković izložio vlastitu zbirku od gotovo 200 knjiga iz serijala o malom čarobnjaku na 35 svjetskih jezika!

Izložba s gotovo 200 knjiga o Harry Potteru na 35 svjetskih jezika

Natjecanje je na vrhunskoj razini organizirala Narodna knjižnica i čitaonica "Vlado Gotovac" čiji su djelatanici uistinu učinili sve da se natjecatelji i njihovi mentori osjećaju u Sisku dobrodošlo i ugodno. Filipova mentorica je učiteljica Zdenka Pezer koja je bila spriječana te je na natjecanje Filip išao u pratnji mame Ljiljane i školske knjižničarke Zrinke Jurić.
Filipu će ovo natjecanje ostati u dugom sjećanju, a vjerujemo kako će kao zakon čitatelj naglas s početka ovog teksta i dalje s užitkom čitati jer ČITANJE JE ZAKON. Možda jedna od sljedećih knjiga koju uzme u ruke upravo bude knjiga o čarobnjaku Harryju!

Filip s Lucijom Bošnjak, pobjednicom VSŽ u starijoj kategoriji