(11. 3. - 22. 3. 2024.)

« Ožujak 2024 »

ANDREJEVO DRUGO DRŽAVNO NATJECANJE
Autor: Zrinka Jurić, 7. 5. 2021.

Kako smo već isticali, učenik Andrej Fišić iz 8. a dobio je pozive za čak dva državna natjecanja – iz povijesti i geografije! Ovoga tjedna u dva dana održano je i državno Natjecanje iz geografije za koje se pripremao s mentoricom Vlatkom Bašić. I ovo je natjecanje održano u školi prema posebnim pravilima i detaljnim tehničkim uputama- Kao i kod natjecanja iz povijesti Andrej je sve radio i pisao pred upaljenom kamerom kako bi ga državno povjerenstvo sve vrijeme moglo vidjeti! Prvoga dana Andrej je radio na istraživačkom radu, a drugi dan pisao je ispit. Zanimali su nas njegovi dojmovi i o jednom i o drugom dijelu!

„Dobili smo razne povijesne izvore vezane za Nijemce u Slavoniji u kojima smo morali na razne načine analizirati kako su oni utjecali na gospodarstvo Slavonije, koliko ih je bilo, zašto su se odselili. Trebali smo crtati i grafove vezane za kretanje stanovništva u tom vremenu. Bilo je i dosta esejskih pitanja vezanih uz dobivene izvore“, otkrio nam je Andrej koja je bila tema istraživačkoga rada. Rekao nam je da je očekivao nešto slično, ali nije očekivao da će se zadaci toliko odnositi na razumijevanje pročitanoga. „Očekivao sam više matematike i izračunavanja,“ dodaje Andrej. Iako mu je ovo bilo dosta novo, smatra da se dobro snašao. S obzirom da se zadatak odnosio na povijesne izvore i prošlost Nijemaca, Andrej je izvrsno iskoristio svoje poznavanje povijesti te kaže da mu je to išlo na ruku jer je mogao pretpostaviti kako će se neke stvari odvijatii i kako bi nešto trebao zaključiti.
Što se tiče drugo dana natjecanja od Andreja saznaejmo: „Natjecanje je prošlo dobro. Test je bio očekivano težak, no mislim da sam ga dosta dobro napisao.. Žao mi je što ni za ovo natjecanje nisam negdje otputovao, ali svejedno mi je drago da sam sudjelovao. Nestrpljivo iščekujem rezultate natjecanja.“
Zahvalili smo Andreju na iznesenim dojmovima, poželjeli dobre rezultate, ali i istaknuli koliko je već samim sudjelovanjem na dva državna natjecanja među najboljim osmašima iz cijele Hrvatske njegov uspjeh uistinu velik! Zajedno s njim nestrpljivo iščekujemo rezultate. Privremena listeabit će objavljena 10. svibnja, a konačna 17. svibnja!

Andrej Fišić i mentorica Vlatka Bašić