(8. 4. - 19. 4. 2024.)

« Travanj 2024 »

NOĆ S ANDERSENOM 2017. - DVIJE NAGRADE NA NATJEČAJU
Autor: Zrinka Jurić, 3. 4. 2017.

Na ovogodišnjoj Noći s Andersenom učenici naše škole osvojili su dvije nagrade - Petra Maloševac iz 6. a u literarnom izrazu s Pismom Andersenu (mentorica Irena Mataković) te skupina učenica 3. a skupnom izradom makete inspirirane njegovim bajkama (Katja Golubičić, Rebeka Jurić, Katarina Ilić, Erona Muhadri, Elena Vidinović; mentorica Marina Barunčić). Čestitke učenicama i mentoricama!
U (OPŠIRNIJE) čitajte tekstove Irene Mataković i Marine Barunčić te pogledajte izbor fotografija. U priloženom dokumentu je Petrin literarni rad!

Već treću godinu zaredom u organizaciji Srednje strukovne škole iz Vinkovaca, a uz podršku Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci te pod pokroviteljstvom Grada Vinkovaca i Županije Vukovarsko-srijemske, obilježavaju se Noći s Andersenom. Ove godine pridružilo im se i kazalište Nova Scena.
Šetnja s Andersenom tema je ovogodišnje Noći s Andersenom. Slijedeći Andersena, u ovaj projekt,  nastoje se uključiti svi vinkovački vrtići te što veći broj osnovnih i srednjih škola. Cijelome projektu cilj je poticanje čitanja Andersenovih djela, ali i poticanje kreativnoga izražavanja djece našega grada.
I naša se škola odlučila priključiti ovom prekrasnom projektu. Petra Maloševac, učenica 6.a razreda, napisala je pismo poznatome danskome piscu. Prosudbeno povjerenstvo  odabralo je Petrino pismo među tri najbolja literarna rada u kategoriji osnovnih škola (5. – 8.r.). Ocjenjivali su: zadani oblik, stil i kompoziciju, jezik i pravopis, originalnost. Na svečanoj izložbi svih pristiglih radova u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci u četvrtak, 30. ožujka 2017. godine, Petri je uručena zaslužena nagrada. Njezina mentorica je Irena Mataković.

Jedno od središnjih događanja ovogodišnje Noći s Andersenom bila je i predstava Šetnja s Andersenom izvedena u Gradskom kazalištu Joza Ivakić u četvrtak 30. ožujka 2017. godine u 13 sati. Izveli su ju glumci kazališta Nova scena i dramska skupina OŠ „August Cesarec“ iz Ivankova. Predstava nas je odvela u svijet triju Andersenovih bajki: Ružno pače, Djevojčica sa šibicama i Kraljevna na zrnu graška, a režirala ju je Andrijana Raguž. Članovi naše dramske skupine i 3. a razred oduševili su se predstavom koja ih je ispunila suzama, osmijesima i, u Andersenovom stilu, uvijek tako važnom poukom.  Šetnju s Andersenom upotpunile su i bajkovite kućice smještene ispred kazališta, a u kojima su se učenici družili s Andersenom i vilama.

Irena Mataković

Razgovarali smo o Andersenovim bajkama. Među mnogobrojnim odlučili smo se za sljedeće bajke: Djevojčica sa šibicama, Carevo novo ruho i Ružno pače. Zajednički smo ih pročitali i odredili najvažnije likove, događaje i mjesto radnje. Svi učenici 3. a razreda sudjelovali su u prikupljanju ambalaže, kamenčića i drugog materijala za izradu makete. Učenice: Katja, Erona, Elena, Katarina i Rebeka uz pomoć učiteljice izrađivale su maketu. Tijekom rada bilo nam je zanimljivo i veselo. Nakon odnošenja makete s nestrpljenjem smo iščekivali rezultate natječaja. Veoma smo se razveselili kad smo saznali da smo osvojili nagradu po koju smo išli u knjižnicu. Najviše nas je obradovao odlazak cijelog razreda u kazalište gdje smo pogledali tri Andersenove bajke, družili se s vilama i samim Andersenom te po povratku u školu pojeli sladoled.

Marina Barunčić

PETRA,_Pismo_Andersenu.pdf (296.54 KB)