(7. 10. - 18. 10. 2024.)

« Listopad 2024 »

ŠK. GOD. 2024./2025.

RAZNOVRSNIM AKTIVNOSTIMA OBILJEŽEN JE EUROPSKI DAN JEZIKA
Autor: Zrinka Jurić, 26. 9. 2024.

Europski dan jezika obilježava se danas 26. rujna, a obilježila ga je i naša škola. Ovogodišnji je moto "Languages for Peace" – „Jezici za mir“. Europski dan jezika slavi jezičnu raznolikost i potiče učenje jezika diljem Europe naglašavajući važnost višejezičnosti i interkulturalnog dijaloga.

Sudjelovali su učenici 7. a, 7. b, 7. c te 8. a i 8. b razreda, pod vodstvom učiteljice engleskog jezika Lidije Škrlec. Aktivnosti su bile usmjerene na temu mira, uz korištenje različitih jezika.

Više u (OPŠIRNIJE) piše teacher Lidija, a ondje su i fotografije!

Jedna od najzanimljivijih aktivnosti bila je online razmjena učenika. Učenici 7. c razreda sudjelovali su u virtualnom susretu s vršnjacima iz Slovačke gdje su imali priliku predstaviti se, razgovarati o svojim hobijima te učiti osnovne fraze na hrvatskom i slovačkom jeziku. Ovaj susret bio je odlična prilika za kulturnu razmjenu i jačanje međusobnog razumijevanja. Učitelji engleskog jezika iz obje zemlje podržali su učenike u njihovom dijalogu omogućivši im da poboljšaju jezične vještine kroz interakciju s vršnjacima iz inozemstva.

Učenici su također sudjelovali u izradi kreativnog panoa pod nazivom "Stablo mira", na kojem su prikazali riječi za "mir" na različitim jezicima. Stablo je bilo ukrašeno papirnatim listovima na kojima su bile ispisane riječi poput "peace" na engleskom, "paz" na španjolskom, "paix" na francuskom te mnoge druge riječi za mir na jezicima iz cijelog svijeta. Pano je dodatno ukrašen crtežima koji simboliziraju mir, poput golubica, cvijeća i duga čime su učenici na kreativan način izrazili univerzalnu poruku mira.

Osim toga, učenici su istraživali poznate citate o miru, koje su zatim ispisali i postavili na pano oko stabla. Citati poznatih ličnosti kao što su Mahatma Gandhi, Majka Tereza, Dalaj Lama i John Lennon bili su inspirativan dodatak panu te su dodatno naglasili važnost mira, tolerancije i razumijevanja među ljudima.

Ove su aktivnosti bile izvrsna prilika za učenike da prošire svoja znanja o jezicima, razvijaju interkulturalne vještine i dublje razmišljaju o tome kako jezici i komunikacija mogu doprinijeti miru u svijetu.

Lidija Škrlec