NORVEŠKA - DRUGA DOMOVINA
Autor: Zrinka Jurić, 14. 2. 2012.

Neposredno nakon zimskih praznika ugodno nas je iznenadila svojim posjetom gospođa Silvija Tatić, teta učenice Marinele Petanović iz 7. b. Njezin posjet poklopio se kada smo na satima geografije obrađivali temu Sjeverna Europa, odnosno Norveška.

Gospođa Silvija već duži niz godina živi u Norveškoj i radi na naftnoj platformi GULLFAKS firme STATIOL na Sjevernom moru. Prezentacijom i predavanjem o njezinom radu dočarala nam je jedan zahtjevan i riskantan posao.

Učenike je oduševila prezentacija o veličini naftne platforme i timski rad tristotinjak zaposlenika na njoj. Odgovornost je na svakom članu tima i međusobno se dopunjuju u radu 24 sata 14 dana koliko traje smjena. Nakon toga slijedi odmor od 6 tjedana na kopnu.

Vjerujem da će učenicima dugo ostati u sjećanju njezin posjet i taj poseban sat geografije. Hvala gospođi Silviji, njezinom šefu i suradnicima na poklonima i prezentaciji.

učiteljica geografije Vlatka Bašić

Evo dojmova nekih učenika 7. b nastalih na satu razrednika.

"Iako smo saznali koliko duboko su bušotine, kako funkcionira upravljanje mehanizmom kojim se dobiva nafta iz mora, saznali smo i nešto o Norveškoj, norveškom jeziku i naučili nešto o tuđim kulturama, zanimljivom poslu što će nam trebati za nastavu goegrafije, kemije i za daljnje školovanje." (Marina Neferanović)

"Na satu geografije mi se svidjelo kada je gospođa Silvija pričala na norveškom jer taj jezik dosad nisam čula." (Mihaela Vukoja)

"Željela bih da se ovakvi sati ponavljaju jer tako je i zabavnije i lakše nešto zapamtiti." (Maja Hostonski)

"Rad na platformi mi se čini odličan, kao da nemaju odmora, vrlo iscrpljujuće, ali mi se isto tako čini kao da ona taj posao obavlja sa zadovoljstvom." (Lorena Strmota)

U znak zahvale učenica Anja Cigler je gošći izradila prezentaciju  koju možete pogledati kao priloženi dokument.

Norveska.pdf (2.02 MB)