DVODNEVNA EKSKURZIJA 3. RAZREDA
Autor: Zrinka Jurić, 10. 6. 2012.

Učenici 3. razreda u pratnji učiteljica Marine Meseljević, Jelice Tomić i Zdenke Pezer proveli su dva dana na nezaboravnoj ekskurziji 31. 5. i 1. 6.

U planu ekskurzije bilo je posjetiti Zagreb i Hrvatsko zagorje te uživati u bazenima Termi Jezerčica. Ciljevi su bili upoznavanje brežuljkastog zavičaja, upoznavanje prometnica, prometnih znakova i prometnih pravila te upoznavanje Zagreba kao glavnog grada Republike Hrvatske, njegovih znamenitosti iz prošlosti i sadašnjosti, snalaženje i orijentiranje u glavnom gradu.

U Zagrebu smo bili kod Kamenitih vrata, u parku Zrinjevcu, na Gornjem gradu, obišli smo kulu Lotrščak i čuli Grički top. Na Trgu sv. Marka vidjeli smo smjenu gradske straže, crkvu sv. Marka te zagrebačku katedralu. Na glavnom Trgu bana Josipa Jelačića bacili smo novčić za sreću u Manduševac.

Posjetili smo i Stubicu  i vidjeli Gupčevu lipu 430 godina starog svjedoka Seljačke bune i Matije Gupca. Kasnije smo uživali u kupanju na bazenima, disku, zabavi, druženju,... Drugi dan smo se još malo kupali, a nakon ručka išli u Veliki Tabor, stari utvrđeni grad. Ondje je za nas održana i radionica "Upoznavanje sa srednjovjekovnim oružjem".

Mnoštvo je sadržaja koje smo povezali s nastavnim predmetima:

• priroda i društvo (brežuljkasti zavičaj,  prošlost naših predaka,stoljeće i desteljeće,  prometna sredstva i pravila, kulturno – povijesni spomenici,plan grada- Zagreba)
  • hrvatski jezik (pjesma Branislava Odića „Medvednica“, hrvatska legenda „Zagrabi Mando, zagrabi“,  tekst „Najljepši krov Zagreba“ , lektira „Grički top“ - kula Lotrščak)
  • likovna kultura (građevine, stare  fasade, izrada luka u edukativnoj radionici, prirodne ljepote brežuljkastog kraja)
  • glazbena kultura (pjevanje pjesmica o Zagrebu, kajkavske pjesme)
  • tjelesna i zdravstvena kultura (šetnja, plivanje, igre).

učenici 3. a, b i c razreda i učiteljice