DRUŽENJE S UČENICIMA I UČITELJIMA IZ DANSKE
Autor: Zrinka Jurić, 7. 4. 2022.

Našu školu jučer 6. travnja 2022. posjetila su 23 učenika i dva učitelja iz Danske, iz  Flakkebjergefterskole (škole internata) iz mjesta Slagelse. Otkud gosti iz daleke Danske u našoj školi i našem gradu? Naime, kontakt s jednim od učitelja Joshuaom Youngom ostvarila je školska knjižničarka Josipa Sudarević na mobilnosti u Španjolskoj u okviru Erasmus+ KA1 projekta e-KIDS u studenome 2021. Već tada Joshua je izrazio želju organizirati posjet svojih učenika i, nekoliko mjeseci nakon, susret je realiziran na obostrano zadovoljstvo! Nakon dvije pandemijske godine u kojima nije bilo nikakvih putovanja niti druženja za naše učenike, ovo je bila odlična prilika za razmjenu iskustava, aktivno korištenje engleskog jezika i nova poznanstva!

Više o susretu čitajte i gledajte u (OPŠIRNIJE)!

Susret je organiziran u sportskoj dvorani. Nakon uvodnih riječi dobrodošlice koordinatora susreta učitelja Ivana Krajinovića našu školu, grad, županiju i državu predstavile su tri osmašice Barbara Vučinić, Nika Bartulović i Iva Rekić. Od gostiju smo saznali o posebnostima njihove države, obrazovnog sustava, specifičnosti njihove škole (svojevrsnog internata) te pojmu "hygge" koji predstavlja danski recept za sretan život. Općepoznato je da su Danci jedan od najsretnijih naroda na svijetu (prema zadnjem ispitivanju na drugom su mjestu!). Gosti su nam poklonili Malu knjigu hyggea Meika Wikinga za školsku knjižnicu te danske slatkiše, a mi smo im uzvratili šalicama s grbom škole, suvenirima grada i našim slatkišima.

Dio vremena učenici su proveli u spontanom razgovoru zaokupljeni svojim temama kojih nije nedostajalo. Uslijedilo je natjecanje u Kahoot kvizu u mješovitim ekipama kako bi bili uspješniji jer su pitanja bila iz različitih područja, neka povezana s Hrvatskom, neka s Danskom, ali i s dodirnim točkama dviju zemalja. Našlo se tu pitanja iz sporta, filmske umjetnosti, književnosti, geografskih pojmova, povijesti, igre i zabave, a pitanja je osmislio Ivan Krajinović. Pobjednička ekipa dobila je simboličnu nagradu.

Uslijedila je nogometna utakmica na vanjskom igralištu (pobjedu su odnijeli domaćini) te stvaranje velikog kruga zajedništva i oproštaj. Učenici su izmijenili kontakte te će se nastaviti dopisivati i komunicirati i kasnije!

Dojmovi na susret i među učenicima pozitivni su! Sretni su što su upoznali nove osobe, svoje vršnjake iz daleke Danske, što su imali priliku koristiti engleski jezik u realnoj situaciji, izvan nastave, što su mogli predstaviti školu i sebe.

Susret je podupro ravnatelj Damir Burić, koordinatori susreta bili su Ivan Krajinović i Josipa Sudarević, a u organizaciji sudjelovali i ostali članovi Erasmus+ tima. Susret je popratila i Plava vinkovačka televizija, a posebnu zahvalu  upućujemo Turističkoj zajednici Grada Vinkovaca koja je donirala prigodne poklone za učenike!

Pritskom na fotografiju pogledajte video!