OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOG DANA SVJESNOSTI O PRIJEVREMENOM ROĐENJU DJECE
Autor: Zrinka Jurić, 25. 11. 2022.

Povodom Međunarodnog dana svjesnosti o prijevremenom rođenju djece, koji se obilježava 17. studenog, učenici 5. a, b i c razreda odjenuli su svoje ljubičaste majice, čarape, kape i šalove te na Satu razrednika obilježili, kako se još popularno naziva, Dan Palčića.

Više u OPŠIRNIJE piše Karolina Bogdanović!

Naučili smo da su nedonoščad ili bebe Palčići sve bebe rođene prije 37. tjedna trudnoće, a svoj su naziv dobili zbog svoje veličine. U Hrvatskoj se godišnje prijevremeno rodi oko 2 500 novorođenčadi. Kad se rode, bebe Palčići njeguju se u inkubatorima.

Tijekom njihovog boravka u bolnici najpotrebnija im je stručna medicinska pomoć, lijekovi i oprema, ljubav i blizina roditelja, kontakt „koža o kožu” i heklane hobotnice.

Zašto hobotnice?

U Danskoj su liječnici otkrili kako bebama u inkubatorima pomažu heklane hobotnice. Prvo, one smiruju bebe jer ih krakovi podsjećaju na pupčanu vrpcu pa misle da su majčinoj utrobi i njezinoj blizini zbog čega osjećaju sigurnost. A drugo, medicinskom osoblju omogućuje se lakši rad jer bebe ne čupaju sonde na koje su spojene.

S obzirom da naši prijatelji u razredu imaju braću ili sestre koji su rođeni kao bebe Palčići, imali smo priliku vidjeti i opipati jednu takvu malu heklanu hobotnicu.

A mi smo, u znak podrške svih prijevremeno rođenih beba, izradili šarene papirnate hobotnice koje smo izložili na pano u hodniku naše škole. Dođite i pogledajte ih!

Karolina Bogdanović, razrednica 5. c