(8. 4. - 19. 4. 2024.)

« Travanj 2024 »

TREĆI RAZREDI NA EKSKURZIJI U VUKOVARU
Autor: Zrinka Jurić, 22. 5. 2016.

Učenici trećih razreda s učiteljicama Hrvojkom Lenđer, Jelicom Tomić i Zdenkom Pezer srijedu 18. svibnja proveli su na jednodnevnoj ekskurziji u Vukovaru. Bila je to prava izvanučionička nastava jer je mnoštvo tema koje uče u učionici bilo povezano s posjećenim sadržajima. Program je bio bogat, a boljem upoznavanju Vukovara pomogao je i vukovarski vodič Vjeran Nadovski.

Više o izletu čitajte u OPŠIRNIJE. Dio fotografija nalazi se uz tekst, a dio je u Galeriji slika.

U autobusu putem do Vukovara učenici su čuli zanimljivosti o prigradskom Borovom naselju i tvornici Borovo te gradu Vukovaru. Dolaskom u Vukovar učenici su prvo prošetali obalom Dunava diveći se njegovoj veličini, potom došli do ušća Vuke u Dunav i križa koji je podignut u čast i slavu svim poginulima za slobodu Hrvatske. Vodič je učenicima govorio o Domovinskome ratu i žrtvi koju je grad Vukovar i njegovi stanovnici u njemu podnio.

Šetnja je nastavljena centrom grada gdje su učenici mogli vidjeti da je veći dio zgrada obnovljen, ali i da su na mjestima tragovi stradanja još vidljivi.

Sljedeće je odredište bila Gimnazija Vukovar gdje ih je dočakao ravnatelj škole gosp.  Davor Šijanović i pozdravio ih te ukratko predstavio školu. Otkud treći razredi u srednjoj školi?! Naime, gimnazijski je 4. c s razrednicom potaknuo skupljanje sredstava za obnovu Vodotornja u njihovoj školi. U kutiju, u koju se ubacuju donacije, i naši trećaši ovom su prilikom ubacili svoj prilog ovoj akciji. To je bio njihov simboličan doprinos obnovi ovog simbola Vukovara i potvrda građanske svijesti od malih nogu. Nakon zakuske kojom su počašćeni u Gimnaziji, slijedio je ulazak u autobus i odlazak u nedavno otvoreni Muzej vučedolske kulture.

Ondje su učenici pod vodostvom vodiča Siniše "prošetali" starom poviješću prikazanom u ovom muzeju. Vučedolska kultura datira u 3 000 godina pr. Kr., a u muzeju je na lijep način prikazano davno vrijeme kroz odjeću, obuću, način življenja, zemljoradnju, stočarstvo i metalurgiju kojom su se ondašnji ljudi bavili.

Kako bi viđeno i novonaučeno što bolje "spremili" u trajnije pamćenje i znanje, dramska skupina učenika sedmih razreda pod vodstvom mentorice Irene Mataković učenicima je u muzeju prikazala igrokaz Šetnja neolitskim naseljem. Igrokaz im je na zoran način prikazao kako se živjelo u to staro doba. Na kraju su im postavljena i neka pitanja na koja su trećaši točno i sigurno odgovarali. Članovi dramske skupine su Toni Barunčić, Matej Bešenić, Lucija Beškara, Marta Bikić i Lucija Mesić iz 7. a, Mirjam Milićević iz 7. b te Karlo Forko,Tea Kujundžija i Ante Šmider iz 7. c.

Sljedeća točka izleta bila je vukovarska Vojarna kojoj su se posebno veselili dječaci, ali su i djevojčice ondje našle štošta zanimljivoga za sebe. Prije obilaska na dekicama su se malo odmorili i pojeli hranu koju su ponijeli. Stožerna je narednica Tamara Rubčić govorila o hrabroj borbi malog broja naših vojnika protiv velike JNA te načinima na koje su uspijevali tri mjeseca braniti grad Vukovar. Učenici su mogli vidjeti avione, tenkove, topove, haubice te čuti neke informacije o njihovim mogućnostima, načinima kretanja i sl. Na velikom prostoru Vojarne mnoštvo je zemunica gdje su se djeca imala priliku poigrati i uživjeti jer svi znamo da su "igre rata" neizostavan dio odrastanja!

Poslije Vojarne posjetili su i Gradski muzej Vukovar u Dvorcu Eltz koji je dobitnik nagrade za Europski muzej godine 2016. I ondje je bilo zanimljivo vidjeti brojne eksponate od najranijih dana sve do Domovinskoga rata.

Kraj izleta bio je rezerviran za sladoled i igru na vukovarskom izletištu Park šumi  Adici o čemu fotografije najbolje govore.

Dan proveden u Vukovaru učenicima će ostati trajno zapisan u sjećanju, a još neko vrijeme će u školi kroz likovne radove, pisane i govorne vježbe priču o Vukovaru - gradu heroju dopunjavati!