RADIONICA O LAŽNIM VIJESTIMA - 7. DANI MEDIJSKE PISMENOSTI
Autor: Zrinka Jurić, 26. 4. 2024.

U okviru 7. Dana medijske pismenosti održana je radionica za učenike osmih razreda u kojoj su oni na početku iznosili načine na koje pristupaju čitanju vijesti i objavama u medijima.  Dobili su nekoliko vijesti iz medija, a pomoću infografike Kako otkriti lažne vijesti?, koju je izradila Međunarodna federacija knjižničarskih ustanova i društava, procjenjivali su jesu li vijesti lažne ili istinite. Bilo je različitih stavova pa je učeničko kritičko promišljanje došlo do većeg izražaja!
Zanimljivost ove radionice bila je što su na njoj uz naše domaće učenike sudjelovali i učenici iz španjolskog grada Ubeda koji su u okviru Erasmus+ mobilnosti bili gosti naše škole. Bilo je zanimljivo čuti sličnosti i razlike u pristupima medijima te praćenju informacija vršnjaka iz Hrvatske i Španjolske. Učenicima je dodatno predstavljena lista programa i stranica kojima se mogu poslužiti kako bi provjerili autentičnost vijesti i fotografija.
Aktivnost je održana u Multimedijalnom odjelu Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci jer je tako povezan posjet gradskoj knjižnici i radionica o lažnim vijestima.

Fotografije su u (OPŠIRNIJE)!