(3. - 21. 6. 2024.)

ŠK. GOD. 2024./2025.

MATEMATIČKI KUTAK
KREATIVNA ZADAĆA: LEGENDA O ŠAHU
Autor: Tatjana Brešćanski, 17. 11. 2022.

Učiti o potencijama, a ne pročitati legendu o šahu, teško je zamislivo. Kako je jedna od preporuka našeg predmetnog kurikuluma istraživanje povijesnih crtica o potencijama, učenici osmih razreda (8.b i 8.c) uspješno su izvršili prvu ovogodišnju kreativnu zadaću: istražiti legendu o šahu i dovesti ju u vezu s potencijama, odnosno, matematičkim jezikom povezati legendu i zapis višestrukog množenja racionalnoga broja s potencijom racionalne baze i nenegativnoga cjelobrojnog eksponenta. Svaki je učenik samostalno prikazao na plakatu (preporučene veličine A3) zadanu temu. Analizu radova iskoristili smo za razvoj vještina kritičkog mišljenja pri odabiru informacija dostupnih na raznim mrežnim stranicama. Istaknuli smo i da je čitanje s razumijevanjem važno pri odabiru činjenica koje će biti prikazane te da je potrebno voditi brigu o logičkoj strukturi i organizaciji podataka. I najvažnije, matematički zapisi moraju biti točni i pisani odgovarajućim jezikom, onim koji učenik osmog razreda razumije.

Učenički radovi krase panoe u našoj učionici, a možete ih pogledati i klikom na OPŠIRNIJE